Bunker ve Silolarda UHMWPE Kaplaması

POLİETİLEN

Plastik endüstrisinin gelişimine paralel olarak ortaya çıkan polietilen, plastiğin termoplastik türüdür. Özellikle molekül ağırlığına bağlı olarak dayanıklılığı artan polietilen, aşınma ve sürtünmelere yüksek kapasitede direnç sağlarken gıdaya temasında herhangi bir sorun yaşatmaması kullanılabilirlik özelliğini arttırmaktadır. Yüksek ve düşük sıcaklık ile darbelere karşı dayanıklı oluşu kullanım ömrünün uzun olmasını sağlamaktadır.

KULLANIM ALANLARI

Kendi içerisinde direnme gücü, dayanıklılık ve yoğunluk oranına bağlı olarak türlere ayrılan polietilen, günlük hayatta sıklıkla kullanıldığı gibi inşaat, gıda, medikal, kimya, reklamcılık, demiryolu gibi farklı alanlarda da etkili olarak kullanılmaktadır.

SİLO, DAMPER VE KEPÇE KAPLAMANIN FAYDALARI

İnşaat sektöründe sıklıkla kullanılan damper, kamyon ve kepçelerin polietilen ile kaplanması neticesinde çimento ve akışkanlığı ağır malzemelerin daha rahat akışı sağlanmaktadır. Bu sayede kamyon ve damper gibi ağır araçların yüklerini daha kolay boşaltmalarına imkân verilirken, yük boşaltma esnasında oluşabilecek kazaların da oranını en az seviyeye düşürmektedir.

Tahılkömürçimento, tuz, çakıl, alçı taşı ve talaş gibi malzemelerin depolandığı alanlara  ise silo denilmektedir. Depolanan malzemenin normal akışını bozan daralma ve artan sürtünme oranı siloların konik kısmında birikmelere neden olur. Bu birikimin oluşmasını engelleyen polietilen malzeme ile kaplanması sonucunda hızlı ve kolay akış sağlanır.  Diğer faydaları ise şunlardır:

  • Hafriyatınızı ikiye katlar. Malzemenin boşaltım esnasında kepçe veya damperin içinde kalmasına izin vermez.
  • Damper ve kepçelerin kullanım ömrü uzar ve randımanları artar.
  • Daha az eğim ile çimento ve akışkanlığı ağır malzemelerin akışı sağlanmaktadır.
  • Yüksek eğimde akışın sağlanması için damperlerin devrilmesi istenmeyen durumların ortaya çıkmasına mani olur.
  • Düşük sürtünme ve yapışmama özelliği ile hızlı akış ve malzemenin içerde birikmemesini sağlar.
  • Aşınmaya dayanıklı olduğu için sürekli meydana gelen darbelere karşı herhangi bir çatlama olmaz. Bu özelliği ile uzun ömürlü kullanım imkânı sağlar.
  • Silo, damper ve kepçelerde bulunan malzemelerin kalıntı bırakmadan akışı sağlanır. Böylelikle malzemenin miktarında herhangi bir azalma olmaz.
  • Hızlı ve kalıntısız akış ile zaman ve maliyetten tasarruf imkânı doğar.

Alpolen UHMW 1000 ürünlerini incelemek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. http://www.firdavat.com/ALPOLEN-UHMW-1000,LA_406-2.html#labels=406-2

 

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi