Oluklu mukavva hatlarında konveyör seçiminde hasır bant kullanımı

Oluklu mukavva hatlarında geleneksel rulolu konveyörler yerine plastik hasır bantlı uygulamalarının kullanımı.

Oluklu mukavva karton kutu üretiminde levha hattı çıkışında genellikle geleneksel tahrikli rulolu konveyör kullanılmaktadır.

Bu konveyörlerin rulo boyları uzun ve adetli olup ruloyu tahrikli kullanmayı gerektirmektedir. Konveyörlerin rulmanlı rulonun taşımasını ve zincir dişli öbeğinin de iletimini sağlar. Daima bu iki mekanizmayı denetlemek gerekmektedir. Duruş ve bakım sürelerinin artmasına sebep olarak enerji maliyetini yükseltir.

Plastik hasır bantlar ise iletim ve taşımayı aynı düzlemde yaparak daha ekonomik çözümler sunar. Çünkü hasır banttın tek parça olmasından ötürü üzerinde rahatça dolaşılabilir.  Tahrikli rulolu konveyörde ruloların zincirlerin bir müddet sonra boşalarak işlevselliği kaybolur. Üzerinde durmak zorlaşır. Bu da iş güvenliğini azaltarak iş kazalarına sebebiyet verir. Ürün de sağlıklı nakil olmaz.

Hasır bantta levhaların altındaki son levha taşıma esnasında zayi olmaz. Rulolu konveyörlerde ise bu son levha fireye gider.

Hasır bantlar uzun ömürlüdür daha az bakım gerektirerek rulolu konveyöre göre enerji tasarrufu sağlar.

Hasır bantların başlangıç yatırımı daha az olup yenilikçi bir üründür.

Plastik hasır bantlar POM malzemeden üretilmektedir. POM malzeme Polipropilen  malzemeye göre sürtünme dayanımı fazla olup uzun ömürlüdür.. Bantın yüzeyi düz ve pürüzsüz olup temiz yapısı ile oluklu levha hatları için biçilmiş kaftandır.

Rulolu konveyöre göre hasır bantın tahrik öbeğinin erkek dişli yapısı olması bantın ön tansiyon oluşturmadan rahatça çalışmasını sağlar.

Hasır bantın konveyör tasarımı ortadan tahrikli öbeği ile ileri geri çalışma imkanı vermekte olup olası geçiş sorunları azaltılmıştır. Tek tahrik ile süreç yönetilir. Rulolu konveyörde ise her bir rulo ayrı bir tahrik birimidir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi