AGV (automated guided vehicle) İçin Tekerlekler

Herhangi bir operatöre ihtiyaç duymadan, otomatik yönlendirmeye sahip araçlara AGV (automated guided vehicle) denir. Üretim, lojistik, depo ve dağıtım gibi bölümlerde kullanılmaktadır. İnsan maliyetini düşürmenin yanı sıra iş kazalarını da önlemektedir. Ayrıca insanlı ortamlarda da çalışmaktadır.

AGV araçları üstüne monte edilen bir sistemle taşıma yapabildiği gibi arkalarına bağlanan taşıma araçları ile de çekme yapmaktadır. AGV’ler sık ve yoğun kullanılmaktadır. Elektronik aksamlara ve düzenli bakımlarına dikkat edilirken asıl taşıma işini yapan tekerlekler dikkatli seçilmiyor. Ucuz olduğu düşünülen kötü kalitede tekerlekler seçiliyor. Bu tekerlekler sık sık bozuluyor, yamuluyor ya da dönme mekanizması kilitleniyor. Tekerleklerin arıza yapması, sürekli çalışması gereken üretim hatları ya da depolama tesislerinde iş ve zaman kayıplarına neden oluyor. Üzerine sık sık bozulması ve oynar sistemlerinin arızalanması sebebi ile yeni tekerler alınması gerekiyor. Maliyet açısından fayda sağladığını düşündüğünüz ucuz tekerlekler aslında pahalıya mal oluyor.

AGV’lerin iş akış tasarrufu yapması beklenmektedir. Taşıma için birkaç eleman az çalıştırıyorsunuz fakat sık sık arızalanan AGV’ler için bakımcılara iş yükü çıkartıyorsunuz. Bu yüzden belki de bakım bölümüne fazladan hizmet alıyorsunuz. Kısacası tekerlek kötü seçilirse AGV kullanımının hiçbir faydası kalmıyor.

AGV ve taşıma araçları dinamik raflama ürünleri ile çok uyumludur.

AGV uyumlu tekerleklerimize bakmak için lütfen tıklayın. 

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi