Konveyör ve Makine Parçalarında Kimyasal Aşındırıcıların Önemi

 

Asit, baz, solvent ve tuzlu ortamlarda makine ve konveyör parçaları kısa sürede kullanılmaz hale gelir.

Bakım ihtiyacı ve üretim kayıpları ortaya çıkar. Kimyasal dayanımı yüksek kabul edilen PP malzeme tüm sorunların çözümü gibi görülse bile mesela hidrojen peroksit’e (%90) dayanıklı değildir. Kuvvetli ya da zayıf asit, baz, solvent, tuz ve yağ çözeltilerini doğru tanımlamak gerekmektedir.(HYPO)Doğru tanımı yapıktan sonra çözelti içindeki çözünme yoğunluğunun tespit edilmesi gerekmektedir.

Aynı kimyasal çözelti ve derişimde olan iki çözeltinin ortam sıcaklığında yaşanan %50 değişimde bile kimyasal keskinlik %800’e kadar artabilmektedir. Bu yüzden çözünme yoğunluğunun tespitinden sonra mutlaka kullanım sıcaklığı ölçülmelidir.

Aynı çözelti, aynı derişim ve aynı sıcaklık etkisindeki iki kimyasalın farklı kullanım süreleri de etkiyi arttırmaktadır. Bu çözelti malzemeye ne kadar süre temas edecektir.Kimyasalın tanımı, sıcaklığı, derişimi ve kullanım süresi uygun olsa bile konveyör ve makinelerin tasarımı doğru yapılmalıdır. En yalın haliyle çok noktadan atkılı ve uygun et kalınlığı seçilmelidir. Yüzey tasarımı ise sıvıların rahatça akmasını sağlamalıdır.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi