Plastik hasır bantların (modüler bantların) rulolu ve bez bantlı konveyörlere göre faydaları sunum dosyası

Win Fuarı Sunum hazır.001

Tahrik rulolu konveyörlerde iletim ve taşıma iki ayrı mekanik düzlemdir. İletim zincir ya da kayış ile taşıma ise rulolar vasıtası ile sağlanmaktadır. Zincirler bir müddet sonra metal yorgunluğuna bağlı olarak hatve değişimi olmakta, ruloların içindeki rulmanların ömürlerini kısa sürede yitirmektedir. Rulmanların rulolardan sökülüp takılması bakımcının bakım süresini epeyce uzatmaktadır. Duruş süresini artırmaktadır.
Plastik hasır bantta ise iletim ve taşma aynı düzlemdedir. Zincir ve rulman bileşenlere ihtiyacı olmadığı gibi hasır bant kısa ömürlü değildir. Kolayca bakım yapılır yedek parçası hemen takılıp sökülür! Yağlama gerektirmez. Rulolu ağır tip palet taşıma konveyörleri gibi büyük gövde redüktör kullanılmaz. Çünkü bantın kendisi diğer ürünlere göre kat ve kat hafiftir. Dolayısıyla fazla elektrik yakmaz. Daha az sürtündüğü içinde uzun ömürlüdür. Kısaca plastik hasır bantlı konveyörü yapar ve unutursunuz.
PVC ve kauçuklu bez bantta ise plastik hasır banta göre gerçek dişli tahriki olmayışı bantın zaman içinde yalpa yada patinaj yapmasına, tek parça olmasından dolayı bölgesel tamirat olmamasını sağlamakta dayanım ve bakım maliyetlerinin yüksek olması nedeniyle bant maliyeti daha düşük gibi görünse de toplamda fayda maliyeti daha yüksek olduğunu göz önünde bulundurmak gerekir. Üzerindeki 2 mm’den daha az kalınlığındaki plastik çok çabuk aşınmakta ve altındaki bezin atkı ve çözgüleri ortaya çıkmaktadır. Plastik hasır bantta ise baklaların örülmesi ve gerektiğinde hemen bölgesel tamirat yapmaya uygun geometrisi ile bez bantlı konveyörlerden farklılaşır.
Standart ya da özel hatveli zincirli konveyörlerde zincir iki yanda iletim yapmak için ortadaki tavayı taşıma görevini sürdürür. Burada zincilerin konveyörün iki yanında eş güdümlü tahriği sıkıntılı ve taşıma baklasının maliyetleri ile toplamda pahalı bir ürüne dönüşür. Hâlbuki plastik hasır bant iletim ve taşıma için zincir ve taşıma baklası bileşenleri olmadan tek düzlemde taşıma yaparak daha uzun ömürlüdür. Montaj ve taşıma hatları için birebirdir.

Bir cevap yazın

İsim *
E-posta *
İnternet sitesi